top of page
Ara

Bale Neden Önemlidir?


Gebze Bale Kursu 4 Mevsim Sanat Merkezi


Bale, yüzyıllardır yapılan ve klasik formu ile geleneksel dansların ilk sırasında olan bir türdür. Zarafeti, etkileyici koreografileri, farklı kıyafetleri, bale eğitiminin faydaları ile özellikle çocukların ilgisini çeken bale, ülkemizde kurslarda ve konservatuvarlarda öğretilerek devam ettirilmektedir.

Balenin temelinde öğrenilmesi uzun yıllar süren, emek ve sabır isteyen kurallar bütünü yatmaktadır. Yüzyıllar içinde geliştirilen ve mükemmeliyete ulaştırılan bu kurallar tüm dansların atası olmuştur.

Bu kadar katı ve mükemmel kurallara sahip olan balenin de konservatuvar kökenli, alanında uzman eğitmenler tarafından verilmesi gerekmektedir. Bale eğitiminin yeterli olmayan eğitmenler tarafından verilmesi çocukların bedensel gelişimine zarar verebilmektedir. Bale, iyi bir kurs ve eğitmenle öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bale eğitiminin faydası profesyoneller sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimini destekleyen balenin bilinmeyen 10 faydası ise:

  1. Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun fiziksel gelişimine yaptığı katkı ilk sırada yer alır. Bale eğitimi alan bireyler bedenlerini daha iyi kullanırlar, vücutları esnek, güçlü ve zarif olur. Ayrıca kas yapısını güçlendiren bale, çocuğun daha hızlı uzamasını ve gelişmesini sağlar.

  2. Bale eğitimi, duruş(posture) bozukluklarının düzeltilmesine de önemli katkılar sağlamaktadır. Bale eğitimi sırasında yapılan egzersizler taban düşüklüğü(düztabanlık), içe basma, bacak deformasyonu(x bacak ve parantez bacak deformasyonu) ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Balenin faydalarıgenellikle çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır.

  3. Bale eğitimi aynı zamanda klasik müzikle yapıldığı için öğrencinin müzik kulağını geliştirmekte, sesleri ve ritimleri tanımasını sağlamaktadır. Balenin müziklerine aşina olan çocuklar ilerleyen yıllarda hareketlerinin devamını öngörebilirken diğer dansçıların da koreografilerini kolayca ezberleyebilirler.

  4. Balenin faydası çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkan sağlıksız beslenme sorunlarının da önüne geçmektir. Bale eğitimi alan bir öğrenci eğitmeninin önerileri ile doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Balerin ve baletlerin ince bir bedene sahip olmalarının temelinde de doğru beslenme alışkanlığı yatar.

  5. Bale eğitiminin yararları arasında bireyin sosyalleşmesini sağlamak da yer alır. Günümüzde bireyselleşen çocukları bu durumdan kurtaracak en önemli etkenin eğitim ortamları olduğu düşünüldüğünde bale eğitiminin yeni arkadaşlar kazanmada çocuğa katkı sağlayacağı görülebilir. Çocuk aynı zamanda sorumluluk almayı ve takım çalışmasını da öğretir.

  6. Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesi de yer alır. Çocuk ders öncesinde ailesinden destek almadan giyinir, hazırlanır, ders sonunda çantasını toplar; bu da kendi kendine yetme becerisi kazanmasına yardımcı olur. İç disiplinini sağlayan çocuk ileride kimseye bağımlı olmadan yaşayabilir.

  7. Bale soyut düşünme becerisini de geliştirir. Kişinin yön bulma, müziğe göre hareket etme, düşünme ve konsantrasyon becerilerini artırır. Özellikle çocuklar bir sonraki hareketi zihinlerinde canlandırarak zihinsel gelişimlerini hızlandırırlar. Balenin faydaları kişinin düşünce süreçlerinde de görülür.

  8. Yılsonu resitalleri de öğrencinin takım çalışmasını öğrenmesine, sahnede nasıl dans ettiğini görmesinde, gelişimini takip etmesinde etkilidir. Balenin yararları arasında olan sahne ile erken yaşlarda tanışma çocuğa tecrübe katar, prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğretir.

  9. Balenin faydaları arasında dünyayı yorumlamayı ve sorgulamayı, muhakeme yapmayı sağlamak da yer alır. Öğrenciler çevrelerinde olan bitenin daha iyi farkına varırlar, aynı zamanda kendilerini geliştirirler.

  10. Bale eğitiminin faydası kişinin daha sabırlı ve özverili olmasını da kapsar. Bale uzun bir yolculuk olduğu için öğrenci yıllarını eğitim sürecine harcar, bale ile yoğrulur ve kendini geliştirir. Doğaçlama, yaratıcılık, öngörü gibi özellikleri gelişir. Farklı dansları da yapabilecek kabiliyete kavuşur.

Bale eğitiminin yararları her öğrenciye özel unsurlar da içerir. Uzun yıllara yayılan bale eğitimi sonucunda öğrenciler yapmaktan mutlu oldukları bir mesleğe kavuşur ve profesyonel balerin ya da balet olurlar. Hayata bakış açıları farklılaşır, anlayışlı ve sabırlı, yaratıcı ve pratik, esnek ve güçlü insanlar olurlar.

Kaynak : Bale Akademi

Commentaires


Son Yazılar
bottom of page