top of page
Bale derslerimiz Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Bale ve Modern Dans Bölüm Mezunu Gamze öğretmen ile işlenmektedir.

Pre-Primary - Başlangıç

3-4 Yaş  grupları:

3-4 yaş çocuklar için uygun olan Pre-Primary sınıfları bu yaş grubundaki çocukları bale sanatıyla tanıştırmaktadır. Erken dönemde baleyle tanışan çocukların bedenlerinin daha esnek olduğu,gruplarla yapılan etkinliklerde daha uyumlu ve katılımcı olduğu,büyük kasların motor gelişiminin ilerlediği gözlemlenmiştir. Bale öğrencilerimize ek olarak vermiş olduğumuz Drama, Ritm ve Cimnastik derslerimiz ile çocuklarımızın gelişimini hızlandırıyoruz. Başlangıç bale hareketlerini yaparken gözlem, konsantre yetenekleri ve ritm duyguları da gelişmektedir.Hikayeleştirilerek, hayal güçlerini de kullanmalarını sağlayarak yapılan bu seviyedeki bale hareketleri onların hareket ve doğaçlama yeteneklerini geliştirmeye başlayacaktır.

Primary

5-6 yaş öğrenci gruplarımız için başlangıç seviyemiz.

Bu yaş gruplarındaki çocukların bale programında hareket hafızası,bale disiplini,beden esnekliğini arttırma,düzgün beden duruşunu kazanma,öğrendiği hareketlerin ışığında doğaçlama dans etmeye başlama ve müzik kulaklarının gelişmesini sağlama vardır.Bedeninin yapabileceği hareketlerin ayrımına varan çocuğun kendine güveni gelişerek daha özgüvenle bale yapacak ve sosyal ortamlarında kendine daha çok güvenecektir.Bale estetiği için gereken başlangıç hareketlerinin ilk temellerininde atıldığı bu yaş döneminde istikrarlı bir eğitim çocuklara ömürlerince kazanacakları bir estetik duruş ve disiplin sağlayacaktır.

Klasik Bale

7 ve üzeri yaş gruplarıyla başlangıç yapılmaktadır.

Bale çeşitleri arasında yer alan Klasik Bale ayrıca akademi ilkelerine sahipti. Dünyada halen en çok yapılan bale türü olan Klasik Bale, bale kurslarının temel eğitim adımlarından biri olmaya devam ediyor. Bale türleri arasında teknikleri ve kuralları değişmeyen bir sanat dalı olarak karşımıza çıkıyor.

Modern Bale

Geniş bir gösteri alanı olan balenin bir diğer çeşidi ise modern ismiyle anılır. Bale türleri arasındaki Modern Balede amaç duygusal ya da düşünsel düzeyde iletişim kurmaktır. Estetik ise bu amaca ulaşmak için gidilen yolda kullanılan bir araçtır. Modern tarza geçildiği zamanda itibaren bale beğenilmek için değil anlaşılmak için yapılmaya başlanmıştır

Rus Balesi- Vaganova

Baleyi büyük bir sanat yapan ve tüm dünyada bir akıma dönüşmesini sağlayan isim kuşkusuz Rusya’dır. Çünkü kendine has bir ekole sahip olan okul bu ülkenin topraklarında yer almıştır. St. Petersburg Tiyatrosu bale geleneklerine bağlı kalmış ve dünyanın sayılı okulları arasına girmiştir.

Türkiye’de Bale

Günümüzde ise Türkiye’de bale gelişmeye devam etmektedir. Bale türleri öğrenilmeye başlanıyor ve aileler çocuklarını baleye yönlendiriyorlar. Bale kursları her sene eğitim sınıflarıyla bu muhteşem kültürü yeni kuşaklara aktarıyor.

Kaynak : Yıldız Bale

bottom of page