top of page

Gebze Piyano Kursu

4 Mevsim Sanat Merkezi

Piyano Çalmanın Faydaları

Müzik eğitiminin okul hayatına olumlu etki yaptığını artık herkes biliyor değil mi? Peki piyano çalmak?

Öncelikle piyanoyu tanıyalım, sonra da faydalarından söz edelim… Özellikle piyano gibi bir müzik aleti okul hayatınızdaki sorunları hızlıca çözebilir. Piyano çalmanın faydalarını anlatmadan önce enstrümanı biraz tanıyalım…

Piyano Nasıl Ortaya Çıktı?
Asıl adı “pianoforte” olan bu müzik aleti “kuvvetli ses” (forte) ve “düşük ses” (piano) anlamına gelen İtalyanca kelimelerden oluşmuştur. Telli çalgılar kategorisine dahil olan bu enstrümanda 36 siyah ve 52 beyaz olmak üzere toplam 88 tuş bulunmaktadır. Bu tuşlara bağlı olan bir çekiç mekanizması, gerilmiş ve akortlanmış tellere vurarak ses çıkartır. 1700’lü yıllarda ortaya çıkan piyano “çembalo” adında bir enstrümanın geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Çembalo’da da tuşlar ve teller vardır ancak sesin şiddetini kontrol etmek mümkün değildir. İlk piyano İtalya’nın Floransa şehrinde Bartolommeo Cristofori tarafından yapılmıştır. Klasik müziğin önemli temsilcilerinden J.S. Bach’ın da bir çembalo tamircisi olarak ilk piyanoyu denediği bilinmektedir…

Piyano Çalmanın Faydaları
Dünya üzerinde birçok bilim insanı müzik eğitiminin çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar son derece önemlidir. Çünkü müzik eğitimi alan çocukların özellikle matematik geometri gibi sayısal derslerde çok daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Aşağıda piyano çalmanın faydalarını listeledik:

1. Başarılı bir okul hayatı
2. Kendine güven duygusunun gelişmesi
3. Renkli bir sosyal çevre
4. Soyutlama yeteneğinin gelişmesi
5. Sağlıklı fiziksel gelişim
6. Vücudun farklı kas bölümlerinin aynı anda hareket edebilmesini sağlama
7. Yaratıcılık duygusunun gelişmesi
8. İnsani duyguların gelişmesi.
9. Sorumluluk duygusunun gelişmesi
10. Çalışma disiplinin gelişmesi

Piyano Çalmaya Kaç Yaşında Başlamalı?
Piyano, keman gibi temel klasik müzik enstrümanlarına erken yaşlarda başlamak önemlidir. Özellikle ilkokul öncesi piyano eğitimi almak zihinsel gelişim açısından da çok önemlidir. 4-6 yaş arasında piyano eğitimine başlanılması tavsiye edilir. 

Kaynak: Zuhal Müzik Resmi Web Sitesi

Gebze Keman Kursu

4 Mevsim Sanat Merkezi

Keman Dünyayı Algılamamızı Değiştirir

                   Müzik dünyayı algılayış şeklimizi, bakış şeklimizi, zihnimizde objeleri canlandırma yeteneğimizi ve algı kapasitemizi birebir olarak etkiler. Eğer çevremizdeki objeleri oldukları şekilde algılayabilirsek ve bu yeteneğimizi geliştirirsek çok basit gündelik problemlerden matematiksel problemlere kadar her soruna daha rahat yaklaşabilir ve bunları çok daha kolay bir biçimde çözebiliriz. Keman gibi şık bir müzik aletini çalarak bunca faydaya da rahatlıkla ulaşmak mümkün.

                   Uygun bir sanat eğitimi problem çözmek konusunda çocukları daha yaratıcı kılacaktır, zira, söz konusu sanat olduğunda bir problemin hiçbir zaman tek bir çözümü yoktur. Bu düşünme şekli çocukların hayata olan bakış açısını direk olarak etkiler.  Ayrıca yapılan araştırmaların gösterdiği şudur ki;  sanat eğitimi alan çocuklar öğrenim hayatlarında da diğerlerine göre daha başarılı olacaklardır.

                    Sanat eğitimi ve keman eğitimi bir çocuğun olduğu yere kısılıp kalmasını onu farklı kültürlerle tanıştırarak önler. Bu şekilde çocuklar hayatları boyunca çözümcü olmayı, empati kurmayı ve diğerlerine karşı sevgiyle yaklaşmayı öğrenirler.

Kaynak : Keman Kursu İzmir

Gebze Bale Kursu

4 Mevsim Sanat Merkezi

Bale Neden Önemlidir?

                   Bale, yüzyıllardır yapılan ve klasik formu ile geleneksel dansların ilk sırasında olan bir türdür. Zarafeti, etkileyici koreografileri, farklı kıyafetleri, bale eğitiminin faydaları ile özellikle çocukların ilgisini çeken bale, ülkemizde kurslarda ve konservatuvarlarda öğretilerek devam ettirilmektedir.

                Balenin temelinde öğrenilmesi uzun yıllar süren, emek ve sabır isteyen kurallar bütünü yatmaktadır. Yüzyıllar içinde geliştirilen ve mükemmeliyete ulaştırılan bu kurallar tüm dansların atası olmuştur.

Bu kadar katı ve mükemmel kurallara sahip olan balenin de konservatuvar kökenli, alanında uzman eğitmenler tarafından verilmesi gerekmektedir. Bale eğitiminin yeterli olmayan eğitmenler tarafından verilmesi çocukların bedensel gelişimine zarar verebilmektedir. Bale, iyi bir kurs ve eğitmenle öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bale eğitiminin faydası profesyoneller sayesinde ortaya çıkmaktadır.

                    Çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimini destekleyen balenin bilinmeyen 10 faydası ise:

  1. Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun fiziksel gelişimine yaptığı katkı ilk sırada yer alır. Bale eğitimi alan bireyler bedenlerini daha iyi kullanırlar, vücutları esnek, güçlü ve zarif olur. Ayrıca kas yapısını güçlendiren bale, çocuğun daha hızlı uzamasını ve gelişmesini sağlar.

  2. Bale eğitimi, duruş(posture) bozukluklarının düzeltilmesine de önemli katkılar sağlamaktadır. Bale eğitimi sırasında yapılan egzersizler taban düşüklüğü(düztabanlık), içe basma, bacak deformasyonu(x bacak ve parantez bacak deformasyonu) ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Balenin faydalarıgenellikle çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır.

  3. Bale eğitimi aynı zamanda klasik müzikle yapıldığı için öğrencinin müzik kulağını geliştirmekte, sesleri ve ritimleri tanımasını sağlamaktadır. Balenin müziklerine aşina olan çocuklar ilerleyen yıllarda hareketlerinin devamını öngörebilirken diğer dansçıların da koreografilerini kolayca ezberleyebilirler.

  4. Balenin faydası çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkan sağlıksız beslenme sorunlarının da önüne geçmektir. Bale eğitimi alan bir öğrenci eğitmeninin önerileri ile doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Balerin ve baletlerin ince bir bedene sahip olmalarının temelinde de doğru beslenme alışkanlığı yatar.

  5. Bale eğitiminin yararları arasında bireyin sosyalleşmesini sağlamak da yer alır. Günümüzde bireyselleşen çocukları bu durumdan kurtaracak en önemli etkenin eğitim ortamları olduğu düşünüldüğünde bale eğitiminin yeni arkadaşlar kazanmada çocuğa katkı sağlayacağı görülebilir. Çocuk aynı zamanda sorumluluk almayı ve takım çalışmasını da öğretir.

  6. Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesi de yer alır. Çocuk ders öncesinde ailesinden destek almadan giyinir, hazırlanır, ders sonunda çantasını toplar; bu da kendi kendine yetme becerisi kazanmasına yardımcı olur. İç disiplinini sağlayan çocuk ileride kimseye bağımlı olmadan yaşayabilir.

  7. Bale soyut düşünme becerisini de geliştirir. Kişinin yön bulma, müziğe göre hareket etme, düşünme ve konsantrasyon becerilerini artırır. Özellikle çocuklar bir sonraki hareketi zihinlerinde canlandırarak zihinsel gelişimlerini hızlandırırlar. Balenin faydaları kişinin düşünce süreçlerinde de görülür.

  8. Yılsonu resitalleri de öğrencinin takım çalışmasını öğrenmesine, sahnede nasıl dans ettiğini görmesinde, gelişimini takip etmesinde etkilidir. Balenin yararları arasında olan sahne ile erken yaşlarda tanışma çocuğa tecrübe katar, prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğretir.

  9. Balenin faydaları arasında dünyayı yorumlamayı ve sorgulamayı, muhakeme yapmayı sağlamak da yer alır. Öğrenciler çevrelerinde olan bitenin daha iyi farkına varırlar, aynı zamanda kendilerini geliştirirler.

  10. Bale eğitiminin faydası kişinin daha sabırlı ve özverili olmasını da kapsar. Bale uzun bir yolculuk olduğu için öğrenci yıllarını eğitim sürecine harcar, bale ile yoğrulur ve kendini geliştirir. Doğaçlama, yaratıcılık, öngörü gibi özellikleri gelişir. Farklı dansları da yapabilecek kabiliyete kavuşur.

 

                            Bale eğitiminin yararları her öğrenciye özel unsurlar da içerir. Uzun yıllara yayılan bale eğitimi sonucunda öğrenciler yapmaktan mutlu oldukları bir mesleğe kavuşur ve profesyonel balerin ya da balet olurlar. Hayata bakış açıları farklılaşır, anlayışlı ve sabırlı, yaratıcı ve pratik, esnek ve güçlü insanlar olurlar.

Kaynak : Bale Akademi

bottom of page